İçeriğe geç

LED (Light Emitted Diode)’in Hikayesi

Spread the love

Işık yayan DİYOT olarak isimlendirilen LED, elektrik enerjisini ışığa dönüştüren yarı iletken devre elemanıdır. Sizler için LED’in hikayesini hazırladık. LED’i kim ne zaman hangi deneylerle nasıl bulmuştur gibi soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz…

 1907 yılında Henry Joseph Round Marconi Electronics şirketinde çalışmaktaydı. Elektro ışıldama hakkında incelemeler yaparken birbirine bağlı iki Silikon Karpit (SIC) kristallerin uçlarına düşük voltaj vermiştir. Bu araştırmalarına devam ederken etrafa sarı ışık yayıldığını farketti. Ama bu ışığın gündelik hayatta bir iş yapmak için yetersiz olduğunu anlamıştır. Ayrıca çalışmalarında kullandığı Silikon Karpit maddesi bazı sorunlar oluşturduğu için araştırmayı yarıda kesmek zorunda kalmıştır.

Joseph Round’un yaptığı çalışmalar olumsuz giderken bakır ve çinko sülfürden yapılmış fosfor malzemeleri kullanarak 1920’li yıllarda Almanya’da  Bernhard Gudden ve Robert Wichard Pohl bir takım deneyler yapmışlardır. Tarih 1936’yı gösterdiğinde George Destriau, çinko sülfür tozlarını elektrik akımına tutarak ışığın emisyonu hakkında bilgiler edinmiş ve “Elektro Işıldama” tanımına ulaşmıştır.

Oleg Vladimirovich Losev ve İlk LED

Bu çalışmalar yapılırken Rus bilim adamı Oleg Vladimirovich Losev, 1920’li yıllarda radyoalıcıları hakkında çalışmalar yaparken diyotların ışık saçtığını görmüş ve araştırmaların sonucunda  1927 yılında Philosophical Magazine adlı Rus Gazetesinde çalışmaları hakkında bir makele yayınlandı. Şuanda kullandığımız LED’lerin babası olarak Rus bilim adamı bilinmektedir.

1950’li yıllara gelindiğinde İngilizlerin yaptıkları deneylerde Galyum Arsenit (GaAs) kullandılar ve elektro Işıldama hakkında raporlar tutulurken nihayet 1960’ların başlarında ortaya çıkan “İlk Modern Işık Yayan Diyot (LED) ortaya çıkmıştır. İlk Led’in yaydığı kırmızı ışık çok zayıf olduğundan güce ihtiyaç olduğu belirtilmiştir. İlk ticari LED yalnızca görünmez kızılötesi ışık üretmek içindi ama yine de diğer yapılacak araştırmaların önünü açmıştır.
Bu yazı ElektrikPort.Com Sitesinden Alınmıştır. Yazının tamamını okumak için buraya tıklayınız.
Tarih:Arduino 101

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın