İçeriğe geç

STEM Makers Fest / Expo 2018 Antalya

Spread the love

Facebook etkinlik hatırlatıcısından gelen bir bildirim ile bu etkinliğe katılmaya karar verdim.

Etkinliğin Cam Piramit de olduğunu öğrendim.

Antalya’da teknoloji eğitimlerinin sürekli olmasından sonra; Stem Fest, herkesin katılımına açık olan bir etkinlik. Kategorilere ayrılmış şekilde, öğrencilere, herkese ve öğretmenlere özel bir etkinlik oldu.

Türkiye de güzel fikirleri olan insanların olduğunu gördüm .  Ve bu fikirlerin son  kullanıcı ya ürün olarak çıkacağı yerlerin böyle etkinliklerin  olduğunu anladım  .

Öncelikle gitmeden önce hiç bir araştırma yapmamıştım etkinlik hakkında . Şu an bu yazıyı yazarken aklıma geldi STEM nedir diye ?

STEM; Science (Fen), Technology (Teknoloji), Engineering (Mühendislik) ve Mathematics (Matematik) kelimelerinin başharfleri’nin birleşiminden oluştuğunu öğrendim. STEM öğrencinin fen ve matematik derslerinde öğrendiklerini günlük hayatta mühendislik ve teknoloji ile birleştirerek kullanması amacıyla oluşmuş bir yaklaşım olduğunu öğrendim . Zaten gittiğim etkinlikte de açılan atölyelerin çoğunlukla ilköğretim , orta öğretim ve lise öğrencilerine hitap ettiğini gördüm .

Etkinlikte dikkatimi çeken atölyelerden birincisi  İnönü Üniversitesin’den KodlaTürkiye.com topluluğuydu. Etkinliğin yapıldığı masada topluluktan tanışamadığım bir bey oturuyordu zaten eğitim vermekten zamanı da olamadı. Verdiği eğitim Temel Algoritma ve Temel Elektronik üzerineydi.

Galiba Arduino’nun üzerindeki mikro denetleyici ile devre kartı tasarlayıp bütün devre elemanlarını da birleştirip bilgisayardan attıkları yazılım vasıtasıyla devreyi tamamlayarak küçük arkadaşlara elektroniği sevdirmeyi başarmıştı.

İkincisi ise  : Matematik Aşkı Atölyesi

Bu atölye de gençlere matematiğin bence korkulu bir yanı olan fonksiyonlar ve bu fonksiyonların grafikleri ile ilgili bilgiler verdiler . Bir program vasıtasıyla çizimlerini görsel olarak gösterdiler. Ayrıca bazı sensörleri tanıttılar. Bu sensörler ile neler yapılabilir nasıl sistemler oluşabilir ve projeler oluşturmalarını istediler. Maker hareketine uyan bir atölyeydi bence . Büyük uluslarası firmalarında yapması gereken (veya yaptığı 🙂 ) bu bence .

Atölye de gösterilen sensörler  :

Üçüncü atölye  ise : Basit Materyallerle Tekne Yapımı

Bu atölyenin de etkinlikte açılmasını sağlayan hali hazırda Antalya’da kurulu olan Robiduck firmasıdır.  Yerel bir firmanın Antalya’da gerçekleşen etkinlikte görmek çok mutluluk verici.Atölyeye gelen gençlere projede kullanılacak malzemeleri vererek  tekne yapımını gösterdiler.  Temel Elektronik ve lehimleme ile gençler kendilerine teknelerini yaptılar.

Etkinlikten genel olarak çektiğim fotoğraflarda katılımcıların fazlalığı bu yapılan harekete sevginin az olmadığını gösteriyor. Herkes hayalinde ki fikirlerin hayata geçebileceği konusunda emin ve bunun için yapılması gerekenleri bu tür etkinliklere katılıyor olması da beni çok sevindirdi.

Tarih:Blog

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın